Dowiedz się jak wygląda diagnostyka i leczenie krótkowzroczności w naszej klinice.
Krótkowzroczność to wada wzroku, a dokładnie wada refrakcji, w której promienie światła ogniskują się w nieprawidłowym miejscu – przed siatkówką. W efekcie osoba z krótkowzrocznością ma problemy z ostrym widzeniem dali.
Występowanie tej wady wzroku zależne jest głównie od czynników genetycznych, a także środowiskowych. To powszechna wada, zwłaszcza w krajach wysoko rozwiniętych.
Krótkowzroczność – kwalifikacja
Krótkowzroczność dzielona jest na dwie kategorie, a mianowicie na krótkowzroczność osiową oraz refrakcyjną. W przypadku krótkowzroczności osiowej gałka oczna jest za długa, z kolei przy refrakcyjnej jej długość jest prawidłowa, ale moc układu optycznego jest za wysoka.
Krótkowzroczność dzieli się również na:
- małą: do – 4,0 D
- średnią: od -4,0 D do -8,0 D
- wysoką: powyżej -8,0 D
Krótkowzroczność – diagnostyka
Najczęściej do rozwoju krótkowzroczności u pacjentów z predyspozycjami do tej wady dochodzi około 10-11 roku życia. Następnie wada na ogół powiększa się stopniowo, aby unormować się około 18-19 oku życia.
W przypadku dalszego pogłębiania się wady wskazana jest regularna kontrola, ponieważ może być to związane z podwyższonym ciśnieniem w oku lub rozwojem jaskry młodzieńczej.
Jeśli pojawiają się czynniki zwiększające ryzyko jaskry, wykonuje się następujące badania:
- biometria gałki ocznej – USG A+B
- badanie metodą optycznej koherentnej tomografii OCT
- śledzenie kształtu zagłębienia w nerwie wzrokowych (HRT)
- perymetria
Wszystkie z powyższych zabiegów można wykonać również w naszym Europejskim Centrum Zdrowego Oka.
Krótkowzroczność – leczenie
W przypadku osób z krótkowzrocznością, oprócz metod korekcji wzroku, zaleca się również odpowiednie postępowanie lub leczenie.
Gdy krótkowzroczność jest niska, należy przestrzegać zasad higieny wzrokowej – odpowiednie oświetlenie, przerwy w pracy wzrokowej, czytanie z odległości co najmniej 30 centymetrów.
Przy krótkowzroczności wysokiej stosuje się dodatkowe leki i suplementy diety.
W wybranych przypadkach wykonuje się również zabiegi laserowe jak koagulacja zmian zwyrodnieniowych siatkówki na obwodzie oka. Zabiegu tego nie należy mylić z zabiegiem laserowej korekcji wzroku.