Statyczne pole widzenia, Kinetyczne pole widzenia
Celem badania jest określenie występowania ewentualnych ubytków w polu widzenia pacjenta. Perymetrię komputerową stosuje się do diagnostyki chorych na jaskrę, lub u których podejrzewa się jaskrę, w chorobach plamki żółtej, w neuropatiach wzrokowych i zaburzeniach neurologicznych.
Perymetria komputerowa pozwala dokładnie określić i przeanalizować tzw. próg czułości siatkówki oraz wyznaczyć mapę centralnego i obwodowego pola widzenia badanej osoby. Wyniki badania perymetrycznego przedstawione są w formie graficznej mapy, na której uwidocznione są ew. ubytki w polu widzenia.
Istniejące ubytki w polu widzenia jednego i drugiego oka pacjenta są rejestrowane podczas perymetrii. Na schemacie można zobaczyć, jaka jest ich wielkość oraz umiejscowienie. Ubytki w polu widzenia mogą się pojawić z różnych przyczyn, na przykład:
- zmian chorobowych nerwu wzrokowego
- schorzeń nerwu wzrokowego
- chorób siatkówki i naczyniówki, np. odwarstwienie siatkówki
- chorób układu nerwowego
- jaskry
Istnieją dwa podstawowe rodzaje perymetrii:
- pole widzenia kinetyczne
- pole widzenia statyczne
W obu badaniach pacjent siedzi przy aparacie zwanym polomierzem i sygnalizuje za pomocą ręcznego przycisku moment pojawienia się w jego polu widzenia świetlnego punktu. W metodzie kinetycznej punkt przemieszcza się w czasie badania, a w metodzie statycznej – pojawia się i znika.
Badanie wykonujemy w okularach do bliży (jeśli pacjent używa). Może trwać do kilkudziesięciu minut.