Badanie GDX
Badanie GDX, inaczej skaningowa polarymetria laserowa, pozwala na dokonanie pomiaru grubości warstwy włókien nerwowych znajdujących się w siatkówce oka. Stosowane jest przede wszystkim w diagnostyce jaskry, w której dochodzi do degradacji nerwu wzrokowego.
Podczas badania stosuje się specjalne aparaty GDX, które pozwalają na dokładny pomiar grubości warstwy włókien nerwowych, a także ich rozmieszczenia i ubytków. Badanie prowadzone jest przez nierozszerzone źrenice, jest nieinwazyjne i bezbolesne dla pacjenta.
Badanie GDX jest wskazane w następujących przypadkach:
- diagnostyka wczesnych zmian jaskrowych
- kontrola postępu jaskry
- przy chorobach powodujących uszkodzenie nerwu wzrokowego, na przykład zmianach niedokrwiennych, pourazowych, przy cukrzycy, SM, chorobie Alzheimera, guzach mózgu
Badanie powinno być prowadzone regularnie u osób znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na jaskrę. Wówczas zalecane jest co 6-8 miesięcy. W przypadku choroby o częstotliwości badania decyduje lekarz.
Jak przebiega badanie?
Badanie GDX nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań. Trwa łącznie około 5 minut.
W naszym Europejskim Centrum Zdrowego Oka badanie prowadzone jest z użyciem nowoczesnego aparatu – polarymetru skaningowego GDX PRO, który zapewnia bardzo wysoką dokładność badania w porównaniu z badaniem GDX VCC. Aparat posiada także opcję zmiany metody badania na VCC, co pozwala na łatwiejsze monitorowanie przebiegu jaskry.
Więcej na temat leczenie jaskry